Vyjadrenie terénneho reliéfu v mapách
Terén môžeme vyjadriť:
- šrafovaním
- vrstevnicami
- kótovaním
- tieňovaním
- odstupňovaním výšok
Šrafovaním - šrafy informujú o spádových pomeroch a vytvárajú plastický dojem na mape. Vyznačujú sa nimi prudko sklonené plochy. Kreslia sa striedavo, jedna čiara kratšia a jedna dlhšia kolmo na hornú stranu stupňa. Dopĺňajú sa nadmorskými výškami, ktoré sú určované na hranách. Ich nevýhodou je, že pri veľkých plochách je ich tvorba zdĺhavá.
Vrstevnicami - sú to čiary, ktoré spájajú miesta s rovnakou nadmorskou výškou.
Pre mapy veľkých mierok je určený interval od 20cm po 1 m.
Pre mapy stredných mierok sa volí interval od 1m po 40 m.
Veľké mierky sú od 1:100 do 1:5000
Stredné mierky sú od 1:10000 do 1:200000
Vrstevnice poznáme:
- základné - sú určené základným intervalom, kreslia sa hrubkou 0.13mm plnou čiarou
- zosilnené - sa kreslia hrúbkou 0.5mm plnou čiarou a zosilnená je každá piata vrstevnica
- doplnkové - sa kreslia prerušovanou čiarou hrubky 0.13mm a ich interval je polovica, alebo štvrtina zo základného intervalu. Kreslia sa na miestach kde je veľký rozostup medzi vrstevnicami kôli priehľadnosti.
Spádnica - je malá čiarka ktorá sa kreslí v miestach kde nie je zrejmý spád vrstevníc. Kreslí sa kolmo na vrstevnicu.
Kótovanie - kótovanie vrstevníc je popis vrstevníc najmä zosilnených nadmorskými výškami. Kóty na vrstevniciach sa umiestňujú v smere stúpania.
Výšková kóta - je číselný údaj vyjadrujúci nadmorskú výšku (relatívnu výšku), ktorý je pripísaný k polohopisne zobrazenému bodu. Absolútna výšková kóta vyjadruje nadmorskú výšku. Relatívna výšková kóta vyjadruje výšku od ľubovoľne zvolenej hladiny. Využíva sa v prípadoch , keď máme veľké množstvo výškových kót a chceme sa vyhnúť zbytočnému vyznačovaniu čísel.
Nadmorské výšky podrobných bodov terénu sa uvádzajú v mapách veľkých mierok na dve desatinné miesta.
Tieňovanie - sa využíva pri mapách stredných a veľkých mierok, hlavne pre turistické, vlastivedné, nástenné mapy a atlasy. Tieňovanie sa robí pomocou stupnice tieňov jednotlivých farieb.
Odstupňovanie výšok - robí sa pomocou farieb. Modrá - moria, zelená - nížiny, hnedá - horstvo. Používa sa pre mapy stredných a malých mierok, tieto dva spôsoby sa kombinujú.